Category Archives: Rosters

Roster 2017-2018

Executive Board

Chair: David Rios
Vice-Chair/Chair-Elect: Kent LaCombe
Secretary: Janet Reyes
Delegate: Michele Potter
Alternate Delegate: Christina Cicchetti
Past Chair: Kat Koziar

Representatives to LAUC Systemwide Committees
Diversity:
Research and Professional Development:
Professional Governance:

 

CAPA-L:
Chair: Michael Yonezawa
David Rios
Tiffany Moxham
Kat Koziar [1st alternate]
Yoko Kudo [2nd alternate]

Roster 2016-2017

Executive Board

Chair: Kat Koziar
Vice-Chair/Chair-Elect: David Rios
Secretary: Kent LaCombe
Delegate: David Rios
Alternate Delegate: Judy Lee
Past Chair: Carla Arbagey

Representatives to LAUC Systemwide Committees
Diversity: Kent LaCombe
Research and Professional Development: Tiffany Moxham
Professional Governance: Michael Yonezawa

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections
Chair: Ken Furuta (Co-Chair with Sharon)
Rhonda Neugebauer
Jessica Geiser
Alternate: Sharon Scott (Co-Chair with Ken)

Committee on Diversity
Chair: Kent LaCombe
JJ Jacobson
Judy Lee
Zayda Delgado

Committee on Personnel
Chair: Eric Milenkiewicz
Robin Katz
Michael Yonezawa
Jessica Geiser

Committee on Research & Professional Development
Chair: Tiffany Moxham
Kat Koziar
Yoko Kudo
Cherry Williams
Dani Cook
Swati Bhattacharyya

Committee on Professional Governance
Chair: Michael Yonezawa
Tiffany Moxham
Cherry Williams
Sharon Scott
Ken Furuta

Committee on Programs
Chair: Rhonda Neugebauer
Judy Lee
Ying Shen
Janet Reyes
Noah Geraci

Committee on Mentoring
Chair: Krista Ivy
Rhonda Neugebauer
Patricia Smith-Hunt

Academic Senate:  Representative to
Committee on Courses: Tiffany Moxham
Committee on Library & Scholarly Communication: vacant

CAPA-L:
Chair: Christina Cicchetti
Michael Yonezawa
David Rios
Krista Ivy [1st alternate]
Judy Lee [2nd alternate]

Roster 2015-2016

Executive Board

Chair: Carla Arbagey
Vice-Chair/Chair-Elect: Julie Mason
Secretary: Kat Koziar
Delegate: Tiffany Moxham
Alternate Delegate: Anthony Sanchez (- Jan. 2016); Manuel Urrizola (Feb. 2016-)
Past Chair: Rhonda Neugebauer

Representatives to LAUC systemwide committees:
Melissa Cardenas-Dow (Diversity)
Julie Mason (Research and Professional Development)
Michael Yonezawa (Professional Governance)

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections:
Chair: Sharon Scott [2nd year]
Members:
Ken Furuta [1st year]
Rhonda Neugebauer [1st year]
Michael Yonezawa [alternate]

Committee on Diversity
Chair and systemwide representative: Melissa Cardenas-Dow [1st year]
Members:
Patricia Smith-Hunt [2nd year]
Denise Kane [1st year]
Stephanie Milner [1st year]

Committee on Personnel:
Chair: Julie Mason [1st year]
Members:
Michael Yonezawa [2nd year]
Robin Katz [1st year]
Denise Kane [1st year]
Alexandra Dolan-Mescal [Guest 1st year]

Committee on Research & Professional Development:
Chair and systemwide representative: Julie Mason [2nd year]
Members:
Kat Koziar [1st year]
Yoko Kudo [1st year]
Melissa Cardenas-Dow [1st year]

Committee on Professional Governance:
Chair and systemwide representative: Michael Yonezawa [1st year]
Members:
Ken Furuta [2nd year]
Sharon Scott [1st year]
Denise Kane [1st year]
Tiffany Moxham [1st year]

Committee on Programs:
Chair: Rhonda Neugebauer [1st year]
Members:
Anthony Sanchez [2nd year]
Denise Kane [1st year]
Judy Lee [1st year]
Ying Shen [1st year]

Committee on Mentoring:
Chair: Krista Ivy [1st year]
Members:
Anthony Sanchez [2nd year]
Julie Mason [1st year]

Academic Senate:
Academic Senate Committee on Courses: Tiffany Moxham [1st year]
Academic Senate Committee on Library & Scholarly Communication: Anthony Sanchez [1st year]

CAPA-L:
Chair: Patricia Smith-Hunt
Members:
Christina Cicchetti
Marie Bronoel
Krista Ivy [1st alternate]
Ying Shen [2nd alternate]

Parliamentarian: Vacant (Kat Koziar [alternate])

Webmaster: Yoko Kudo

Roster 2014-2015

Executive Board

Chair: Rhonda Neugebauer
Vice-Chair/Chair-Elect: Carla Arbagey
Secretary: Anthony Sanchez
Delegate: Christina Cicchetti
Alternate Delegate: Marie Bronoel
Past Chair: Michele Potter

Representatives to LAUC systemwide committees:
Carla Arbagey (Diversity)
Julie Mason (Research and Professional Development)
Sharon Scott (Professional Governance)

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections:
Chair: Sharon Scott [1st year]
Members:
Ken Furuta [2nd year]
Michael Yonezawa [2nd year]

Committee on Diversity
Chair and systemwide representative: Carla Arbagey [2nd year]
Members:
Christina Cicchetti [2nd year]
Anthony Sánchez [2nd year]
Patricia Smith-Hunt [1st year]

Committee on Personnel:
Chair: Carla Arbagey [1st year]
Members:
Patricia Smith-Hunt [2nd year]
Michael Yonezawa [1st year]
Julie Mason [1st year]
Jessica Greene [1st year]
David Rios [ex officio]

Committee on Research & Professional Development:
Chair and systemwide representative: Julie Mason [1st year]
Members:
Ken Furuta [2nd year]
Anthony Sánchez [2nd year]
Ying Shen [2nd year]
Jessica Greene [2nd year]
Carla Arbagey [2nd year]
David Rios [ex officio]

Committee on Professional Governance:
Chair: Judy Lee [2nd year]
Systemwide representative: Sharon Scott [2nd year]
Members:
Kuei Chiu [2nd year]
Julie Mason [1st year]
Ken Furuta [1st year]

Committee on Programs:
Co-Chair: Patricia Smith-Hunt [1st year]
Co-Chair: Manuel Urrizola [1st year]
Members:
Steve Mitchell [2nd year]
Anthony Sanchez [1st year]
Rhonda Neugebauer [1st year] (for LAUC-R Chair’s programs)

Committee on Mentoring:
Chair: Jessica Greene [2nd year]
Members:
Krista Ivy [2nd year]
Anthony Sanchez [1st year]
Patricia Smith-Hunt [1st year]

Academic Senate:
Academic Senate Committee on Courses: Carla Arbagey [2nd year]
Academic Senate Committee on Library & Scholarly Communication: Michael Yonezawa [2nd year]

CACLS:
Chair: Michele Potter
Members:
Patricia Smith-Hunt
Christina Cicchetti
Marie Bronoel [1st alternative]

Parliamentarian: Michael Yonezawa

Webmaster: Yoko Kudo

Roster 2013-2014

Executive Board
Chair: Michele Potter
Vice-Chair/Chair-Elect: Rhonda Neugebauer
Secretary: Carla Arbagey
Delegate: Julie Mason
Alternate Delegate: Trish Stumpf Garcia
Past Chair: Patricia Smith-Hunt

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections:
Chair: Sharon Scott [2nd year]
Members:
Ken Furuta [1st year]
Michael Yonezawa [1st year]
Marie Bronoel [alternate]

Committee on Diversity
Chair: Carla Arbagey [1st year]
Members:
Christina Cicchetti [1st year]
Ann Frenkel [1st year]
Anthony Sánchez [1st year]
Rhonda Neugebauer [continuing member through Oct.]

Committee on Personnel:
Chair: Rhonda Neugebauer [1st year]
Members:
Melissa Conway [2nd year]
Patricia Smith-Hunt [1st year]
Trish Stumpf Garcia [1st year]
David Rios [ex officio]

Committee on Research & Professional Development:
Chair: Ken Furuta [1st year]
Systemwide representative: Michael Yonezawa [2nd year]
Members:
Anthony Sánchez [1st year]
Ying Shen [1st year]
Jessica Greene [1st year]
Carla Arbagey [1st year]
David Rios [ex officio]

Committee on Professional Governance:
Chair: Judy Lee [1st year]
Systemwide representative: Sharon Scott [1st year]
Members:
Diane Bisom [2nd year]
Kuei Chiu [1st year]

Committee on Programs:
Chair: Christina Cicchetti [2nd year]
Members:
Steve Mitchell [1st year]
Manuel Urrizola [1st year]
Rhonda Neugebauer [1st year]

Committee on Mentoring:
Chair: Jessica Greene [1st year]
Members:
Christina Cicchetti [2nd year]
Krista Ivy [1st year]
Ann Frenkel [ex officio]
Manuel Urrizola [ex officio]

Academic Senate:
Academic Senate Committee on Courses:
Academic Senate Committee on Library & Scholarly Communication:

CACLS:
Chair: Kuei Chiu
Members:
Michele Potter
Patricia Smith-Hunt
Christina Cicchetti (1st alternate)
Michael Yonezawa (2nd alternate)

Parliamentarian:

Webmaster: Yoko Kudo

Roster 2012-2013

Executive Board
Chair: Patricia Smith-Hunt
Vice-Chair/Chair-Elect: Michele Potter
Secretary: Yoko Kudo
Delegate: Krista Ivy
Alternate Delegate: Marie Bronoel
Past Chair: Manuel Urrizola

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections:
Chair: Sharon Scott [continuing member, new term 1st year]
Members:
Linda Vida [2nd year]
Kuei Chiu [2nd year]
Ken Furuta [2nd year]

Committee on Diversity:
Chair & systemwide representative: Ying Shen [2nd year]
Members:
Ann Frenkel [2nd year]
Yoko Kudo [2nd year]
Rhonda Neugebauer [2nd year]

Committee on Personnel:
Chair: Michele Potter
Members:
Lizbeth Langston [2nd year]
Sharon Scott [2nd year]
Michael Yonezawa [2nd year]
Melissa Conway [1st year]
David Rios [ex officio]

Committee on Research & Professional Development:
Chair: Marie Bronoel [2nd year]
Systemwide representative: Michael Yonezawa [1st year]
Members:
Yoko Kudo [2nd year]
Ken Furuta [1st year]
Peter Bliss [1st year]
Susan Trujillo [1st year]

Committee on Professional Governance:
Chair: Michele Potter [2nd year]
Members:
Kuei Chiu [2nd year]
Judy Lee [2nd year]
Diane Bisom [1st year]

Committee on Programs:
Chair: Rhonda Neugebauer [2nd Year]
Members:
Ruben Urbizagastegui [2nd year]
Steve Mitchell [2nd year]
Christina Cicchetti [1st year]

Committee on Mentoring:
Chair: Krista Ivy [2nd year]
Members:
Patricia Smith-Hunt [2nd year]
Christina Cicchetti [1st year]
Ann Frenkel [ex officio]
Manuel Urrizola [ex officio]

Academic Senate:
Academic Senate Committee on Courses: Kuei Chiu
Academic Senate Committee on Library & Scholarly Communication: Rhonda Neugebauer

CACLS:
Chair: Judy Lee
Members:
Kuei Chu
Michele Potter
Marie Bronoel (1st alternate)
Krista Ivy (2nd alternate)

Parliamentarian: Manuel Urrizola

Webmaster: Yoko Kudo

Roster 2011-2012

Executive Board
Chair: Manuel Urrizola
Vice-Chair/Chair-Elect: Patricia Smith-Hunt
Secretary: Norma Juarez
Delegate: Christina Cicchetti
Alternate Delegate: Marie Bronoel
Past Chair: Ken Furuta

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections:
Chair: Sharon Scott [2nd year]
Members:
Lynne Reasoner [continuing member, new term 1st year]
Linda Vida [1st year]
Kuei Chiu [1st year]
Ken Furuta [1st year]

Committee on Cultural Diversity:
Chair & systemwide representative: Ying Shen [1st year]
Members:
Ann Frenkel [1st year]
Yoko Kudo [1st year]
Rhonda Neugebauer [1st year]

Committee on Personnel:
Chair: Patricia Smith Hunt [1st year]
Members:
Lizbeth Langston [1st year]
Sharon Scott [1st year]
Michael Yonezawa [1st year]
David Rios [ex officio]

Committee on Research and Professional Development:
Chair & systemwide representative: Margaret Hogarth [continuing member, new term 1st year]
Members:
Patricia Hargis [1st year]
Yoko Kudo [1st year]
Marie Bronoel [1st year]

Committee on Professional Governance:
Chair: Michele Potter [1st year]
Members:
Heidi Hutchinson [continuing member, new term 1st year]
Lynne Reasoner [1st year]
Kuei Chiu [1st year]
Judy Lee [1st year]

Committee on Programs:
Chair: Gwido Zlatkes (2nd Year)
Members:
Rhonda Neugebauer [continuing member, new term 1st year]
Ruben Urbizagastegui [1st year]
Patricia Hargis [1st year]
Steve Mitchell [1st year]
Geetha Yapa [1st year]

Committee on Mentoring:
Chair: Krista Ivy [continuing member, new term 1st year]
Members:
John Bloomberg-Rissman [2nd year]
Melissa Conway [2nd year]
David Rios [2nd year]
Patricia Smith-Hunt [continuing member, new term 1st year]
Ann Frenkel [ex officio]
Manuel Urrizola [ex officio]

Academic Senate:
Academic Senate Committee on Courses: TBD
Academic Senate Committee on Library & Scholarly Communication: TBD

CACLS:
Chair: Melissa Conway
Members:
Judy Lee (2nd member)
Kuei Chu (3rd member)
Krista Ivy (1st alternate)
Christina Cicchetti (2nd alternate)

Parliamentarian: David Rios [2nd year]

Webmasters: Michele Potter, Ken Furuta

Roster 2010-2011

Executive Board
Chair: Ken Furuta
Vice-Chair/Chair-Elect: Manuel Urrizola
Secretary: Christina Cicchetti
Delegate: Marie Bronoel
Alternate Delegate: Dr. A. Patricia Smith-Hunt
Past Chair: Gwido Zlatkes

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections:
Chair: Sharon Scott (1st Year)
Members:
Heidi Hutchinson (2nd Year)
Geetha Yapa (2nd Year)
Lynne Reasoner (2nd Year)

Committee on Cultural Diversity:
Chair & systemwide representative: Rhonda Neugebauer (2nd Year)
Members:
John Bloomberg-Rissman (2nd Year)
Judy Lee (2nd Year)
Ruben Urbizagastegui (2nd Year)

Committee on Personnel:
Chair: Manuel Urrizola
Members:
Krista Ivy (2nd Year)
Patricia Hargis (2nd Year)
Lizbeth Langston (2nd Year)
Patricia Smith-Hunt (1st Year)

Committee on Research and Professional Development:
Chair & systemwide representative: Margaret Hogarth (2nd Year)
Members:
John Bloomberg–Rissman (2nd Year)
Steve Mitchell (2nd Year)
Patricia Smith-Hunt (2nd Year)

Committee on Professional Governance:
Chair: Peter Bliss (2nd Year)
Members:
Systemwide representative: Heidi Hutchinson (2nd Year)
Lynne Reasoner (2nd Year)
Michelle Potter (2nd Year)

Committee on Programs:
Chair: Gwido Zlatkes (1st Year)
Members:
Christina Cicchetti (2nd Year)
Rhonda Neugebauer (2nd Year)
Lizbeth Langston (2nd Year)

Committee on Mentoring (proposed):
Chair: Patricia Smith-Hunt (2nd Year)
Members:
John Bloomberg–Rissman (1st Year)
Melissa Conway (1st Year)
Ann Frenkel (2nd Year)
Krista Ivy (2nd Year)
David Rios (1st Year)
Manuel Urrizola (2nd Year)

Academic Senate:
Academic Senate Committee on Courses: TBD
Academic Senate Committee on Library & Scholarly Communication: TBD

CACLS:
Chair: Margaret Hogarth
Members:
Melissa Conway (2nd member)
Judy Lee (3rd member)
Marie Bronoel (1st alternate)
Krista Ivy (2nd alternate)

Parliamentarian: David Rios

Webmasters: Margaret Hogarth, Krista Ivy, Ken Furuta

Roster 2009-2010

Executive Board
Chair: Gwido Zlatkes
Vice-Chair/Chair-Elect: Ken Furuta
Secretary: Jess Nevins
Delegate: Heidi Hutchinson
Alternate Delegate: John Bloomberg-Rissman
Past Chair: Shirley Bigna

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections:
Chair: Sharon Scott
Members:
Heidi Hutchinson
Geetha Yapa
Lynne Reasoner
Kuei Chui (alternate)

Committee on Cultural Diversity:
Chair: Rhonda Neugebauer
Members:
John Bloomberg-Rissman
Judy Lee
Margaret Hogarth
Ruben Urbizagastegui

Committee on Personnel:
Chair: Ken Furuta
Members:
Krista Ivy
Patricia Hargis
Lizbeth Langston
Rhonda Neugebauer
Jess Nevins

Committee on Research and Professional Development:
Chair: Margaret Hogarth
Members:
Marie Bronoel
John Bloomberg–Rissman
Steve Mitchell
Patricia Smith-Hunt
Sharon Scott

Committee on Professional Governance:
Chair: Peter Bliss
Members:
Ying Shen
Heidi Hutchinson
Lynne Reasoner
Michelle Potter

Committee on Programs:
Chair: Christina Cicchetti
Members:
Margaret Hogarth
Rhonda Neugebauer
Steve Mitchell
Lizbeth Langston

Academic Senate:
Academic Senate Committee on Courses: Lizbeth Langston
Academic Senate Committee on Library & Scholarly Communication: Barbara Schader

CACLS:
Chair: Ken Furuta,
Members:
Margaret Hogarth (2nd member)
Melissa Conway (3rd member)
Marie Bronoel (1st alternate)
Krista Ivy (2nd alternate)

Parliamentarian: Manuel Urrizola

Webmasters: Brian Geiger, Jess Nevins, Gwido Zlatkes

Roster 2008-2009

Executive Board
Chair: Shirley Bigna
Vice-Chair/Chair-Elect: Gwido Zlatkes
Secretary: Christina Cicchetti
Delegate: Kuei Chiu
Alternate Delegate: Ying Shen
Past Chair: Patricia Hargis

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections
Chair: Sharon Scott (1st Year)

Members:

Kuei Chiu (2nd Year)

Alternate: Lynne Reasoner
Committee on Cultural Diversity
Chair: Krista Ivy (2nd Year)

Members:

Rhonda Neugebauer (2nd Year)

Judy Lee (2nd Year)

Kuei Chiu (2nd Year)

Ruben Urbizagastegui (2nd Year)

Michael Yonezawa (2nd Year)

Margaret Hogarth (1st Year)
Committee on Library Plans and Policy (Hiatus)

 

Committee on Personnel
Chair: Gwido Zlatkes (LAUC-R Vice Chair Elect)

Members:

Rhonda Neugebauer (1st Year)

Lizbeth Langston (2nd Year)

Patricia Smith-Hunt (2nd Year)

Michele Potter (2nd Year)

Jess Nevins (1st Year)

 

Committee on Research and Professional Development
Chair: Margaret Hogarth (2nd Year)

Members:

Sharon Scott (1st Year)

Patricia Smith- Hunt (2nd Year)

David Rios (2nd Year)

Gwido Zlatkes (2nd year)

Geetha Yapa (2nd year)

Marie Bronoel (1st year)

Committee on Professional Governance
Chair: Michael Yonezawa (2nd Year)
Members:

Heidi Hutchinson (2nd Year)

Kuei Chiu (2nd Year)

Ying Shen (1st Year)
Committee on Programs
Chair: Manuel Urrizola (2nd Year)
Members:

Stephen Mitchell (1st Year)

Debbie Renfrow (2nd Year)

Rhonda Neugebauer (2nd Year)

Margaret Hogarth (1st Year)
UCR Academic Senate Committee

Committee on Courses: Vicki Bloom

Library Committee: Diane Bisom
Parliamentarian: Manuel Urrizola
Webmasters:

Krista Ivy

Brian Geiger

Shirley Bigna
CACLS
Liz Langston, Chair 2008-2009

Ken Furuta (2nd member)

Margaret Hogarth (3rd member)

Marie Bronoel (1st Alternate)

Melissa Conway (2nd Alternate)